Skulptorius Žakas (Chaimas Jakobas) Lipšicas (Jacques Lipchitz), – gimė 1891 m. rugpjūčio 22 d. Druskininkuose. Nuo 1906 m. gyveno Vilniuje. Jaunystėje nusprendė studijuoti inžineriją, tačiau labai greitai pasuko menininko keliu. 1909 m. Ž. Lipšicas paliko Lietuvą ir emigravo į Paryžių, kur studijavo prestižinėse ir garsiose meno mokyklose – École des Beaux-Arts ir Acadėmie Julian. Gyvendamas ir studijuodamas Paryžiuje jaunasis meninkas per savo artimą bičiulį Diego Rivierą susipažino su garsiomis to meto menų pasaulio asmenybėmis – Pablo Picasso ir Amadeo Modigliani. Avangardinis stilius atsiliepė Lipšico kūryboje. Jeigu ankstyviesiems darbams Mažoji italė (1911 m.), Moteris su laikraščiais (1912 m.) būdinga klasikinė kūrinių kompozicija, tai vėlesniuose darbuose aptinkama visiškai nauja, novatoriška meno formų ir objektų traktuotė. 1913-1914 m. meniniko kūryboje įvyko transformacija, kurią galima pastebėti kūriniuose Jūreivis su gitara, Toreodoras, Mergaitė su kasa, o nuo 1915 m. Ž. Lipšicas tapo tikru kubizmo atstovu. 1920 m. skulporius surengė pirmąją personalinę darbų parodą. Vėlesni menininko darbai kupini naujos ekspresijos, plastikos, bibilinių ir mitologinius siužetų Heraklis (1933 m.), Dovydas ir Galiotas (1934 m.), Prometėjas (1937 m.), kuris jį išgarsina, Jokūbo ir angelo kova, Pegaso sutramdymas.
Antrojo pasaulinio karo metais Ž. Lipšicas priversts bėgti iš nacių užvaldytos Europos į JAV. Tačiau būnant toli nuo Holokausto, skulptorius nelieka abėjingas žiauriai karo realybei. Antrojo pasaulinio karo metais jo kūryboje atrandame kūrinių ir motyvų, skirtų karo aukoms atminti Klajūnas (1943 m.), Malda (1943 m.)
Po karo skulptorius trumpam sugrįžo į Paryžių, bet 1958 m. gavo JAV pilietybę. Izraelio valstybės įkūrimą pasitiko emocingai, sukūrdamas įstabią ir simbolinę skulptūrą Stebuklas (1948 m.). Nuo 1963 m. apsigyveno Italijoje. Parašė autobiografinę knygą Mano gyvenimas ir skulptūra (1972 m.). Mirė 1973 m. Caprio saloje Italijoje. Jo palaikai buvo pervežti ir palaiduoti Jeruzalėje.
Žako Lipšico kūryba (skulptūra, portretas) yra plačiai vertinama pasaulyje. Jo darbai yra saugomi daugiau negu 50 pasaulio muziejų. Gimtojoje meninko Lietuvoje, Druskininkuose veikia Žako Lipšico vardo muziejus, esantis Vilniaus Gaono žydų muziejaus padaliniu.
Add Comment