Religija

Apeigos sinagogoje

Apeigos Sinagogoje
Apeigos Sinagogoje

Sinagogoje kasdien vyksta trejos religinės apeigos: rytinės (šacharit), dienos (mincha) bei vakarinės (maariv). Ilgiausios yra rytinės; jos tęsiasi nuo 0,5 iki 1,5 valandos darbo dienomis ir iki keleto valandų šeštadieniais bei švenčių dienomis.

Rytinių religinių apeigų metu vyrai apsisiaučia talitu (keturkampis apsiaustas, kurio kraštuose pritvirtintos cicit, apie kurias užsimena Skaičių knygos eilutės (Sk. 15, 37-41)); darbo dienomis ranka yra apvyniojama odine juostele, o galva – tfilin (odinės dėžutės, kuriuose įdedami keturi ant pergamento parašyti Penkiaknygės fragmentai). Šis ritualas yra paremtas Toros eilutėmis : “Prisiriši juos kaip ženklą sau prie rankos ir pasikabinsi juos tarp savo akių.” (Įst.6, 8).

Sinagogos apeigosReliginės apeigos sinagogoje vyksta dalyvaujant ne mažiau kaip 10 vyrų (minjan). Bendruomeninėje maldoje moterų dalyvavimas nėra būtinas, nors daugelyje sinagogų bendruomeninėje maldoje dalyvaujančioms moterims yra įrengtos specialios galerijos ar patalpos. Maldos vadovas (juo gali būti bet kuris pakankamai raštingas žydas, geriau – malonų balsą bei muzikinių gabumų turintis asmuo) yra vadinamas chazanu, šalijach-cibur (pažodžiui – bendruomenės pasiuntinys) arba kantoriumi. Kolektyvinė malda reikalauja aktyvaus visų besimeldžiančiųjų dalyvavimo: kiekvienas garsiai ar pašnibždomis skaito siduro tekstus, atsako į chazano ištartus palaiminimus ir t.t. Amidos (žr. str. Maldos ir palaiminimo prasmė judaizme) skaitymo metu besimeldžiantys stovi, veidą atsukę į “rytinę” (t.y. į Jeruzalės pusę) sinagogos sieną. Jau viduramžių autoriai yra pažymėję iki šių dienų vis dar galiojantį paprotį maldos bei Toros studijų metu linguoti. Nors pagal halachą, melstis leidžiama bet kuria kalba, daugumoje sinagogų kolektyvinė malda yra atliekama “šventąja kalba”.

Pirmadieniais, ketvirtadieniais ir šeštadieniais rytinės maldos metu iš aron-kodešo yra paimamas Toros ritinėlis, iškilmingai prinešamas prie bimos ir recituojant iš jo yra skaitomas eilinis savaitinis Toros fragmentas. Tuo metu vienas po kito prie Toros yra kviečiami kai kurie bendruomenės nariai: jie prieina prie bimos, pasako palaiminimą Toros skaitymui ir pastovi šalia skaitančiojo. Per metus yra perskaitomas visas ritinėlis, kuris yra iš naujo suvyniojamas ir prasideda naujas skaitymo ciklas. Neretai savaitiniu Toros fragmentu yra pavadinama kalendorinė data.

Add Comment

Click here to post a comment

Pagrindinės temos