Žymūs žydai

Neemijas Arbit Blatas

Neemijas Arbit Blatas. Dailininkas, Skulptorius
Neemijas Arbit Blatas. Dailininkas, Skulptorius

Neemijas Arbit Blatas Dailininkas ir skulptorius Neemijas Arbit Blatas (Arbit Blatas) gimė 1908 m. lapkričio 19 d. Kaune. Jo tėvas prekiavo muzikos instrumentais savo parduotuvėje. Tačiau šeimos gyvenimas neilgai tekėjo ramia vaga. Pirmojo pasaulinio karo metais visa Blatų šeima iš Lietuvos pabėgo į karo nepaliestą Ukrainą ir prisiglaudė Poltavoje. Čia buvusiuose generalgubernatoriaus rūmuose įrengtuose vaikų namuose mažasis Neemijas praleido 7 metus. Visą tą laiką jis mokėsi piešti. Pasibaigus karui šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą, į gimtąjį Kauną, kur jaunasis menininkas toliau tęsė mėgstamus dailės mokslus. Lankė Kauno žydų realinę gimnaziją, kurioje dailės mokytoju dirbo Vilniaus meno mokyklos auklėtinis, tapytojas ir grafikas Jokūbas Mesenbliumas.

Po pamokų papildomai tobulinosi lankydmas privačias Justino Vienožinskio pamokas. 1924 m. kaip ir daugelis to meto jaunų, ambicingų dailininkų Neemijas nusprendė praplėsti akiratį ir išvažiuoti semtis patirties ir įgyti naujų žinių Vakaruose. 1924-1926 m. dailininkas studijavo Berlyno dailės akademijoje, nuo 1926 m. šešis metus praleido Paryžiuje, kur mokės tapybos garsiose dailės mokyklose (Académie Lhote, Académie de la Grande Chaumière, Académie Julian). 1926 m. grįžęs atsotogų Blatas debiutavo Lietuvių dailės draugijos surengtoje Pavasario parodoje. Joje eksponavo du kūrinius: Nature morte ir Filosofo tipas. Po metų toje pačioje parodoje dalyvavo su paveisklu Senas žydas, o rudenį kartu su lietuviu dailininku A. Šimkūnu surengė parodą, kurioje žiūrovai galėjo gėrėtis beveik 40-čia jo darbų.

Toliau Arbit Blato karjera klostėsi žaibišku greičiu. 1932 m. jis įsteigė pirmą privačią Meno galeriją Kaune (Nepriklausomybės a. 3), kurioje Lietuvos visuomenei buvo pristatomi tuo metu naujų ir nematytų dalininkų, tokių kaip Maksas Bandas, Jokūbas Kazlauskas, Šolomas Levinzonas ar Adolfas Veleška, darbai. Po metų surengė pirmąją personalinę parodą Paryžiuje. Prasidėjus Antrajam pasauliniui karui emigravo į JAV, kur ir toliau aktyviai kūrė. Tapė natiurmortus, portretus, peizažus, kūrė skulptūras (1967 m. sukūrė Chaimo Soutino skulptūrą, kurią užsakė Prancūzijos Respublikos vyriausybė), scenovaizdžius ir kostiumus operos pastatymams. 1980 m. istoriniame Venecijos gete buvo atidengta Blato sukurta septynių bronzinių barejefų kompozicija – paminklas Holokausto aukoms atminti. Šių bareljefų formos buvo atkartototos Paryžiuje Holokausto memoriale nežinomiems žydų kankinams, taip pat Niujorke, Dago Hammarskjoldo aikštėje priešais Jungtinių Tautų pastatą bei Kaune, IX forto muziejuje. N. Arbit Blatas surengė daugybę personalinių tapybos ir skulptūros parodų Paryžiuje, Niujorke, Venecijoje. 2010 m. Neemijos Blato (arba Arbit Blato) darbai buvo eksponuojami Kaune Mykolo Žilinsko galerijoje, o 2011 m. Nacionalinėje galerijoje Vilniuje buvo surengta tarptautinė paroda Arbit Blatas. Sugrįžimas į Tevynę.

Dailininkas mirė 1999 m. blandžio 27 d. Niujorke.

Add Comment

Click here to post a comment

Pagrindinės temos