Chajimas iš Voložino (1749-1821) žymiausias Gaono sekėjas, jo artimiausias mokinys . Tai buvo didis mąstytojas, XIX amžiaus pradžios žymiausias religinis autoritetas, nors didžiausias jo veikalas Nefeš ha-chajim (Gyvenimo dvasia) buvo atspausdintas jau po mirties. Chajimas iš Voložino pasireiškė ne tik kaip religinis mąstytojas, bet ir kaip talentingas organizatorius bei pedagogas. Nemirtingą šlovę jis pelnė įkurdamas 1803 m. Voložino miestelyje ješivą; iš čia ir jo pravardė.
Voložino ješiva tapo žymiausia, garsiausia ješiva toli už Lietuvos ribų. Studijuoti į ją atvykdavo jaunuoliai, ir ne tik jaunuoliai, iš daugelio Europos šalių, net iš Amerikos. XIX a. 9-ojo dešimtmečio pabaigoje ješivoje mokėsi 400 žmonių. Savo struktūra, organizacija, mokymo metodais ješiva tapo klasikine, jos pavyzdžiu daugelyje Lietuvos štetlų ir stambesnių miestų buvo įkurtos ješivos. Lietuvos ješivos telkė geriausias žydų dvasines jėgas, didelė dalis Lietuvos žydų inteligentijos – mokslininkų, rašytojų, visuomenės veikėjų susiformavo jose. Voložino ješivoje studijavo būsimas didžiausias žydų poetas Chajimas Nachmanas Bialikas, rašęs hebrajų kalba, ir daugelis kitų šviesuolių. Kai kurios Lietuvos ješivos, sunaikintos hitlerininkų, atkurtos Izraelyje, JAV ir kitur. Jos vadinamos lietuviškosiomis ješivomis, studijos ten vyksta pagal Lietuvos ješivų principus, o kai kurios įvardytos senais vardais, pvz.: Panevėžio ješiva Bnei Brake (Izraelis), Miro ješiva Bruklyne (JAV) ir kt.
Po Chajimo mirties ješivai vadovavo jo palikuonys arba susigiminiavę su juo garsūs rabinai, judaizmo autoritetai. Tarp jų paminėtini Naftali Cvi Jehuda Berlinas (1817-1893), žinomas Necivo vardu ir keli garsios Soloveičikų rabinų šeimos atstovai, pirmiausia Josifas Beras (1820-1892) ir Chajimas ha-Levi (1853-1918), žinomas Briskerio vardu. Plačiai išgarsėjo dar vienas šios šeimos atstovas, Chajimo anūkas, Josefas Dovas ha-Levi Soloveičikas (1903-1993), vienas žymiausių XX amžiaus žydų mąstytojų, JAV ortodoksų dvasinis vadovas.
1892 m. Voložino ješiva buvo caro valdžios uždaryta.
Add Comment