Chaimas Sutinas Garsus dailininkas Chaimas Sutinas (Chaim Soutine) gimė 1893 m. sausio 13 d. neturtingų žydų šeimoje Smilovičiuose netoli Minsko. Jis buvo dešimtas vaikas šioje šeimoje. Nuo pat vaikystės Chaimas domėjosi tapyba, nors tėvai nepalaikė sūnaus pasirinkimo.
Nuo 1910 m. iki 1913 m. studijavo dailę Vilniaus dailės mokykloje, o tuomet kartu su draugais, vėliau garsiais menininkais, Pinchu Kremeniu ir Michaeliu Kikoinu išvyko į to meto dailininkų pamėgtą Paryžių, kur mokslus tęsė F. Kormono Dailės mokykloje. Ten susipažino su M. Chagalu, F. Legeru ir A. Modigliani, apsigyveno jaunų modernistų centre La Ruche (Avilys) ir įsitraukė į jų vykdomą meninę revoliuciją.
Jau tuo metu Chaimas Sutinas savo kūryboje demonstravo unikalų, savitą, ekspresionistinį stilių, kuriam buvo būdingas ryškus koloritas, energingas potėpis, kartais prasiveržiančios karštligiškos emocijos.
Trečiame dešimtmetyje jo kūryboje ėmė vyrauti groteskiški personažai su iškraipytais veidais, deformuotais kūnais. Nuo 1925 m. dalininko darbuose atsirado natiurmorto motyvų, išmėsinėtų gyvulių studijos (Paskerstas jautis 1925 m.), peizažai.
C. Sutinas buvo savita, uždara asmenybė, daug ir sunkiai dirbo, dažnai perdarinėjo ir naikino savo paveikslus, bandė net nusižudyti. 1927 m. įvyko pirmoji autorinė Sutino kūrybos paroda Paryžiaus galerijoje Bing.
Vėliau jo darbai buvo eksponuojami Čikagoje, Niujorke, Londone. Antrojo pasauliono karo metais dėl savo kilmės dailininkas privalėjo slapstytis, dažnai keitė gyvenamąją vietą. Nusilpęs, kamuojamos nuolatinės baimės ir įsisenėjusių ligų 1943 m. rugpjūčio 9 d. Chaimas Sutinas mirė Paryžiuje. Palaidotas Montparne kapinėse.
Add Comment